Srbsko

 Srbská republika Република Србија

je vnitrozemský stát ve střední a jihovýchodní Evropě. Leží na rozhraní Panonské nížiny a Balkánu, sousedí na severu s Maďarskem, na východě s Rumunskem a Bulharskem, na jihu se Severní Makedonií, na jihozápadě s Černou Horou a dále s Kosovem, na západě pak s Bosnou a Hercegovinou a Chorvatskem. Srbsko má téměř 7 milionů obyvatel, jeho hlavním a největším městem je Bělehrad. Území dnešního Srbska, nepřetržitě osídlené od paleolitu, zažilo v 6. století stěhování Slovanů, v raném středověku zde vzniklo několik regionálních států, které byly střídavě podřízeny Byzantské říši, Franské říši a Uherskému království. Toí získalo uznání Svatého stolce a Konstantinopole v roce 1217 a svého územního vrcholu dosáhlo v roce 1346 jako Srbská říše. Do poloviny 16. století Osmanská říše obsadila celé území dnešního Srbska; osmanskou vládu občas přerušila Habsburská říše, která se od konce 17. století začala rozšiřovat směrem do středního Srbska a zároveň si udržela oporu ve Vojvodině. Na počátku 19. století byl srbskou revolucí založen národní stát jako první konstituční monarchie v regionu, která následně zvětšila své území. Po ztrátách v první světové válce a následném sjednocení bývalé habsburské koruny Vojvodiny se Srbskem země spoluzaložila s dalšími jihoslovanskými národy Jugoslávii. Ta v různých politických formacích existovala až do jugoslávských válek v 90. letech 20. století. Během rozpadu Jugoslávie vytvořilo Srbsko unii s Černou Horou, která byla v roce 2006 mírově rozpuštěna, čímž byla poprvé od roku 1918 obnovena nezávislost Srbska jako suverénního státu. V roce 2008 představitelé Kosovského shromáždění jednostranně vyhlásili nezávislost, což se setkalo se smíšenými reakcemi mezinárodního společenství, zatímco Srbsko si Kosovo nadále nárokuje jako součást svého suverénního území.

programová nabídka


harmonogram


2023
Kralupy nad Vltavou (1. - 14. 6.)
Brno (14. 6. - 26.7.) 
 Sušice (4. 8. - 7. 9.)
 Uherský Brod (10. - 20. 9.) 
Znojmo (od 10.10. - 14.11)
 Hodonín (6.10. - 17.12.)
Teplice (22.12. - 31. 1.2024)

2024
LEDEN - Teplice
ÚNOR - Teplice
BŘEZEN - v jednání
DUBEN - v jednání


partnerská města a regiony

partnerská města (Subotica-Olomouc, Šabac-Kralupy nad Vltavou, Čačak-Valašské Meziříčí), místa narození slavných osobností (Hrubá Vrbka, Kojetín, ... ) a tradiční místa projektu (Brno, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Hradec Králové, Teplice, Sušice, Kutná Hora, ... ) 

konzultace a spolupráce

Slobodan Dedejić

 Režisér castingu, asistent režie a manažer produkce. Spolupracoval s řadou významných jihoslovanských režisérů (např. Emir Kusturica, Srďan Karanović, Goran Paskaljević nebo Saša Petrović) i zahraničních tvůrců (např. Jan Hřebejk, Michael Winterbottom či Peter Kosminsky ...). Trvale žije v Praze.

Pavol Surový

 poslanec Vojvodiny Novi Sad, ředitel kulturního centra v Kysači, fotograf, sběratel, aktivista slovenské menšiny v Srbsku a předseda uskupení Slováci Vpred