NIZOZEMSKO Nederland

Nizozemí je jedna ze čtyř zemí Nizozemského království (evropské Nizozemska a 3 ostrovy v Karibiku, tzv. Karibské Nizozemsko - Aruba, Curaçao, Svatý Martin) a tří malých ostrovních zemí (Bonaire, Saba, Svatý Eustach), které leží v severozápadní Evropě na pobřeží Severního moře. Na východě hraničí s Německem a na jihu s Belgií. Na rozloze 41 526 km² žije přibližně 17,3 milionu obyvatel. S hustotou zalidnění 408 obyvatel na km² je Nizozemsko na 15. místě na světě. Skoro polovinu těchto obyvatel zahrnuje konurbace Randstad, kterou tvoří čtyři velké aglomerace - Amsterdam, Den Haag, Rotterdam a Utrecht. Oficiálním hlavním městem je Amsterdam. Většinu funkcí hlavního města však plní Den Haag, který je sídlem nizozemského krále, parlamentu a vlády. V Haagu sídlí také Mezinárodní soudní dvůr. Vedle Nizozemců (či Holanďanů), kteří tvoří převážnou většinu obyvatelstva, žijí v zemi původní menšiny Frísů a Němců. V Nizozemsku také žijí imigranti ze stávajících a bývalých nizozemských zámořských území Surinamu, Nizozemských Antil a Indonésie. Další poměrně početné jsou komunity přistěhovalců z Maroka, z Turecka a mnoha asijských zemí.

Nizozemí má stejný problém jako my: názvem historická země (Čechy) je často pojmenována celá Česká republiku, v Nizozemí názvem 2 z 12 provincií (Severní a Jižní Holandsko) je pojmenováváno celé Nizozemí. Název další nizozemské provincie, Zéland, se zase často mylně používá pro název Nového Zélandu, který je pojmenován podle ní. A stejně jako Slezsko je rozděleno mezi Českou republiku a Polsko, Nizozemí se zase dělí s Německem o Frísko, v němž žije společná menšina Frísové, a s Belgií o provincii Limburk (kterou má jak Nizozemsko, tak Belgie) a Brabant (nizozemská provincie Severní Brabant a belgické provincie Vlámský Brabant a Valonský Brabant). V Brabantu také leží město Baarle, které je turistickou raritou mezi Nizozemím a Belgií: každý jeho dům, a někdy i každý byt i část bytu, leží v jiném státě... Nezávislé Nizozemí (pouze severní část) bylo vyhlášeno po Osmdesátileté válce v roce 1581 Verlatingheho listinou a trvalo do roku 1795, kdy bylo obsazeno Francií. Ta na jeho území ustanovila v letech 1795-1806 Batávskou republiku a poté v letech 1806-1810 podřízené Holandské království, které bylo až do roku 1815 připojeno k Francii. Na Vídeňském kongresu bylo v roce 1815 vyhlášeno Spojené království Nizozemské, ke kterému patřily do roku 1830 také Belgie a Lucembursko. Po odtržení Belgie vzniklo současné Nizozemské království, spojené až do roku 1890 personální unií s Lucemburskem. Od roku 1890 existuje Nizozemí v té podobě, jak je známe dnes. V současnosti je Nizozemí konstituční monarchií. Ústavním zákonem z roku 1815 byl zaveden systém dvoukomorového parlamentu a až do dneška se skládá nizozemská zákonodárná moc (Staten-Generaal van het Koninkrijk der Nederlanden) z dolní (doslova Druhé: Tweede Kamer der Staten-Generaal) a horní komory (vlastně První: Eerste Kamer der Staten-Generaal).

programová nabídka

pod patronací ministra kultury ČR Martina Baxy

harmonogram

2025
9. 12. - leden 2025 Veselí nad Moravou

2024
9. 12. - leden 2025 Veselí nad Moravou
6. 11. - 6. 12. Svitavy
10. 10. - 5. 11. Žamberk
3. 9. - 6. 10. - Česká Lípa
9. 7. - 11. 8.  - Pardubice
2023
ZÁŘÍ - Olomouc
ŘÍJEN - Hodonín
LISTOPAD - Kralupy

2022
DUBEN - Uherský Brod (27. 3. - 29. 4.) 
KVĚTEN - Dobruška (1. - 3. 5.)
KVĚTEN - Most (5.5.) 
ČERVEN - Hradec Králové + Dobruška (4.6.)
ČERVENEC - Teplice
SRPEN - Hodonín + Staré Město
 ZÁŘÍ - Brno (do 6.10.) 
ŘÍJEN - Sušice (od 8.10.) + Olomouc
LISTOPAD - Olomouc + Říčany (UNESCO)
PROSINEC - Hodonín (osobnosti)


partnerská města a regiony

Klatovy (Heemskerk, Nizozemí), Nepomuk (Roermond, Nizozemí), Sušice (Meerssen, Nizozemí) Louny (Barendrecht, Nizozemí), Most (Meppel, Nizozemí), Liberec (Amersfoort, Nizozemí), Hradec Králové (Arnhem, Nizozemí ), Litomyšl (Roden, Nizozemí), Moravská Třebová (Vlaardingen, Nizozemí), Pardubice (Doetinchem, Nizozemí), Polička (Westerveld, Nizozemí), Svitavy (Weesp, Nizozemí), Žamberk (Woerden, Nizozemí), Dobříš (Geldrop-Mierlo, Nizozemí), Příbram (Hoorn, Nizozemí), Hranice (Leidschendam-Voorburg, Nizozemí), Olomouc (Veenendaal, Nizozemí), Přerov (Cuijk, Nizozemí ), Šumperk (Maarssen, Nizozemí), Havlíčkův Brod (Brielle, Nizozemí), Jihomoravský kraj (Utrecht, Nizozemí), Brno (Utrecht, Nizozemí), Uherský Brod (Naarden, Nizozemí), Valašské Meziříčí (Gooise Meren, Nizozemí), Zlín (Groningen, Nizozemí) ...

konzultace a spolupráce

Wilken Engelbrecht

katedra nederlandistiky UPOL Olomouc
+420 737 710 214
wilken.engelbrecht@upol.cz

Jan Willem Jongepier

středoškolský profesor
+420 728 881 757
jwj@email.cz

Jana Kostelecká

překlad
katedra nederlandistiky MUNI Brno