Země Jižní a Západní Německo

Severní Porýní-Vestfálsko

nejlidnatější a čtvrtá největší spolková země Německa, jejíž metropolí je město Düsseldorf. Leží na západě Německa na hranicích s Belgií a Nizozemím. Protékají jí řeky Rýn, Rúr a Ems. Země zahrnuje průmyslovou oblast Porúří. Lázeňské město Cáchy a jeho katedrála Panny Marie se základy z roku 786 jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Její centrální část oktogon s kopulí dal postavit císař Karel Veliký, který je zde i pohřben. Lázeňství má v Cáchách tradici již od starých Římanů a od 1. poloviny 19. století zkrášluje Cáchy promenáda Elisenbrunnen. Město Bonn bývalo hlavním městem Západního Německa až do roku 1990. Úřady už dávno přesídlily do Berlína, památky však zůstaly. Náměstí Münsterplatz dominuje Dóm svatého Martina a socha Ludwiga von Beethovena, jehož rodný dům stojí v nedaleké ulici Bonngasse. Alej Poppelsdorfer Allee se zapsala do dějin dopravy jako místo, kde projela první koněspřežka. Asi 30 kilometrů severně se rozkládá Kolín nad Rýnem, nejstarší z velkých německých měst založené už v roce 50. Kolín reprezentuje Kolínská malířská škola a druhá nejstarší německá univerzita Universität zu Köln z roku 1388. Nad Kolín vystupuje Kolínský dóm dokončený v roce 1880. Jeho výstavba trvala neuvěřitelných 632 let. Jeho věže vysoké 157,38 vysloužily katedrále 2. místo mezi nejvyššími evropskými katedrálními stavbami. Staré město křižují romantické kamenné uličky s příjemnými restauracemi, řemeslnými obchody a vyhlídkou na 400 metrů široký Rýn. Hlavní město Düsseldorf soustřeďuje velké průmyslové firmy, banky a mezinárodní události. Symbolem moderního Düsseldorfu se stala 240 m vysoká televizní věž Rheinturm. Vyhlídka přístupná veřejnosti je ve výšce 170 metrů. Titul nejkrásnějšího města v zemi si odnáší sídlo biskupů Münster. Historické centrum lemují gotické domy s podloubím a radnice s honosným sálem, kde byl roku 1648 podepsán Vestfálský mír. K církevním památkám patří kostel svatého Lamberta a Dóm svatého Pavla. Průmyslovou historii mapuje důl Zollverein v Essenu, jedna z památek UNESCO. Areál je přístupný veřejnosti. Některé budovy dolu byly znovu zabydleny a sídlí v nich restaurace či muzeum. Jiné zejí prázdnotou a od jejich opuštění se téměř nic nezměnilo.

Hesensko

Je pátou největší ze šestnácti spolkových zemí Německa podle počtu obyvatel. V roce 2015 zde žilo 6,1 milionu obyvatel. Kopcovité území se jen u Rýna a Mohanu mění v úrodné nížiny. Rýnská úbočí lemují vinice a více na sever jablečné sady. Krajinu zpestřují středověké hrady, mohutné nákladní lodě a všudypřítomné přívozy. Jih Hesenska patří bájemi opředenému pohoří Odenwald a sever pokrývá rodný region bratří Grimmů spolu s národním parkem Kellerwald-Edersee, kde leží i centrum vodních sportů přehrada Edersee. První kroky turistů vedou jednoznačně do Frankfurtu nad Mohanem. V historické čtvrti Römerberg vás překvapí několikapatrové hrázděné domy postavené v roce 1986 podle původních plánů. Pohled z ptačí perspektivy nabízí vyhlídka Main Tower ve výšce 198 metrů. Umělecky založení návštěvníci míří do muzea Städel s díly od 14. století do současnosti. Okolí Frankfurtu zkrášlují památky UNESCO, středověká města či pohoří Taunus, Vogelsberg, Spessart či Odenwald. Nenechte si ujít prohlídku jediného zrekonstruovaného římského opevnění na světě Limes Romanum. Hlavní město Wiesbaden leží západně od Frankfurtu ve vinařském regionu Rheingau. Do luxusních léčebných lázní jezdil sám císař a dnes se zde schází evropská smetánka. Na východě města stojí věrná kopie amerického Bílého domu Söhnlein. Na samotném východním cípu Hesenska se zvedá pohoří Rhön s nejvyšší horou spolkové země Wasserkuppe (950 m). Cestování osvěží výlet do některého z tajuplných hradů nebo přepychových zámků. Za příklad poslouží zámek Philippsruh v Hanau, římská pevnost Saalburg nebo majestátní hrad Hinterburg.

Porýní-Falc

Byla vytvořena na severu francouzské okupační zóny z větší části dosud bavorské Rýnské Falce, jižních částí pruské provincie Porýní (včetně území zemského okresu Birkenfeld, náležejícího původně k Oldenbursku), západní části pruské provincie Nasavska, a části Hesenska-Darmstadtska (části provincie Rýnské Hesensko ležící na západním břehu Rýna). Vinařství patří k Porýní – Falci už od nepaměti. Vinařské oblasti Ahr, Mittelrhein, Mosel, Nahe, Pfalz a Rheinhessen produkují bílá i červená vína a sekty vysoké kvality. Dalším lákadlem jsou vinařské a kulinářské slavnosti nebo největší vinný sud na světě ve městě Bad Dürkheim. Centrem vinařství jsou města Landau a Neustadt. Za Caesara zde žili Římané, Guttenberg vynalezl knihtisk v Mohuči a reformátor Martin Luther zde položil základy nové evangelické církve. O dějinném zvratu vypovídá zámek Hambach nedaleko Neustadtu. V roce 1832 se zde sešlo přes 20 000 lidí a demonstrovalo za zrušení absolutismu a nastolení jednotného německého státu. Zámek Hambach se poté stal symbolem německé demokracie. Za vidění stojí i hrady Burg Eltz, Reichsburg Cochem, Marksburg a Rheinstein. Automobiloví nadšenci jistě zamíří na závodní okruh Nuerburgring, kde je možná jak komentovaná prohlídka, tak jízda automobilem na místě spolujezdce.

Sársko

hraničí na jihu a na východě s francouzským departementem Moselle, na západě s Lucemburskem a na severu a na východě se spolkovou zemí Porýní-Falc. Je pojmenováno po řece Saar, která je přítokem řeky Mosely a teče napříč sárským územím od jihu k severovýchodu. Jedna třetina rozlohy Sárska je pokryta lesy, což je skoro nejvíce ze všech německých spolkových zemí. Terén země je kopcovitý, nejvyšší hora Dollberg měří 695,4 metru nad mořem. Nejvíce obyvatel žije při hranici s Francií v aglomeraci, která obklopuje hlavní město. Region patří mezi průmyslové oblasti. Byl však omezen důlní a hutnický průmysl, po němž se jako památky zachovaly Völklingenské hutě z 19. století, které byly v roce 1994 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Největší jezero Sárska Bostalsee s rozlohou 120 hektarů a příznivým větrem se stalo centrem kitesurfingu a windsurfingu. Hlavní město Saarbrücken bylo poznamenáno boji za 2. světové války. Přesto se podařilo dochovat historické památky, jako jsou zámek a kostel Ludwigskirche, vládní čtvrť a náměstí St. Johann Markt, kde se scházejí všechny generace v kavárnách a restauracích. Slavný francouzský panovník Ludvík XIV. založil další významné město Saarlouis. Původně šlo o pevnost chránící francouzské hranice. Ta postupem času dokonale zapadla do rostoucího městečka a vytvořila unikátní kombinaci francouzské a německé architektury. Městečko Mettlach v očích některých návštěvníků předčí metropoli Sárska Saarbrücken. Jsou tu totiž hned dvě zajímavosti: porcelánka Villeroy & Boch a údolí řeky Sáry – Saarschleifen. Krásný výhled na Saarschleifen nabízí hrad Montclair se základy ve 12. století. Keramická firma Villeroy & Boch sídlí ve starém benediktinském klášteře. Porcelánku obklopuje rozlehlý park přístupný po celý rok. V něm stojí nejstarší stavba Sárska, tzv. Stará věž, z roku 994.

Bádensko-Württembersko

se rozkládá převážně na území středověkého kmenového vévodství Švábska, ovšem severní část náležela ke kmenovému vévodství Franky. Podle pozdějšího historického členění zahrnuje tato spolková země historické země Bádensko, Württembersko a Hohenzollernsko. Zaujímá jihozápadní část státního území; hraničí se Švýcarskem a s Francií. Jak co do rozlohy (přes 35 000 km²), tak do počtu obyvatel (10,7 milionu) je třetí největší spolkovou zemí. Hlavním městem je historická württemberská metropole Stuttgart. Ve Stuttgartu sídlí automobilky Mercedes Benz a Porche a jejich muzea. Historické zvraty mapují budovy Starého a Nového zámku, Starého kancléřství, památka UNESCO dělnická čtvrť Weissenhof či televizní věž Fernsehturm, první věž na světě postavená z betonu. Hned za hranicemi Stuttgartu se pěstuje to nejlepší víno v zemi a nedaleko leží další památka UNESCO klášter Maulbronn. Již staří Římané si oblíbili lázeňské město Baden-Baden kombinující relaxaci ve wellness, moderní architekturu, hrázděné domy, gastronomické zážitky a sportovní vyžití. K nejnavštěvovanějším památkám patří původní kasino v Lázeňském domě, Friedrichovy a Augustinovy lázně, Starý a Nový zámek. Na řece Neckar leží romantické město Heidelberg s nejstarší německou univerzitou z roku 1368 a zámkem vystupujícím nad siluetu města. Oba břehy řeky spojuje Starý most z roku 1788 a Mostecká brána, součást původních středověkých hradeb. Na severní straně města se táhne Promenáda filosofů, kde rozjímali takoví učenci jako Hegel a Jaspers. Město Ulm proslulo díky dómu Ulm Münster s nejvyšší kostelní věží na světě (161,5 metrů), své univerzitě a rodáku Albertu Einsteinovi. Hranice s Francií lemuje Schwarzwald – Černý les. Překrásná krajina s hlubokými lesy, řekami, propastmi, vřesovišti, vodopády a loukami nabízí stezky pro pěší turisty i cyklisty. Vydejte se například po stezce hodinek (Uhrenstrasse), která vás provede zapomenutými vesničkami s hodinářskými dílnami, kde vznikaly první dřevěné kukačky. Největší kukačky na světě si prohlédnete v Tribergu. Vyznavači horských výšlapů směřují do pohoří Švábská Alba. Region ukrývá přes 2000 jeskyní, 13.000 km pěších tras, malebné údolí Dunaje a majestátní hrady a zámky.

Bavorsko

Hraničí na východě s Českem a rakouskými spolkovými zeměmi Salcburskem a Horními Rakousy, na jihu s rakouskými spolkovými zeměmi Tyrolskem, Vorarlberskem a Solnohradskem, na západě s německou spolkovou zemí Bádenskem-Württemberskem, na severu s německými spolkovými zeměmi Hesenskem, Svobodným státem Durynsko a Svobodným státem Sasko. Bavorsko patří mezi nejbohatší spolkové země Německa. Pochází odtud i bývalý emeritní papež Benedikt XVI. Hlavním městem je Mnichov (München). Bavorsko je největší spolková země Německa v jihovýchodním cípu země. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Německu pro své nádherné výhledy, horské vrcholy, kopce, jezera, zámky, hrady, městskou architekturu, atrakce i muzea. Ovlivnění našeho jazyka i kultury Bavorskem je skutečně velmi výrazné. Příjmení Bavor nebo Bavorová je u nás zcela běžné. Někteří Češi vlastní "bavoráka" neboli osobní automobil značky BMW. A občas si dáme i drink u nás známý pod pojmem "bavorák". V době monarchie byla rakouskou císařovnou, která vládla i českým zemím, rozená princezna bavorská známá pod přezdívkou Sisi. Nejen milovníci přírody a horské turistiky si zde přijdou na své, nachází se zde totiž celá řada malebných vesniček a zajímavých zámků. V Bavorsku nemůžete vynechat nejfotografovanější zámek Neuschwanstein, zámek Herrenchiemsee, který je známý jako věrná kopie zámku ve Versailles. Dále pak památky jako Berchstesgaden a Orlího hnízdo, které sloužilo jako residence Adolfa Hitlera, největší Krimmelské vodopády v Evropě nebo výstup na nejvyšší horu Německa Zugspitze, odkud můžete pozorovat německou i rakouskou krajinu přímo pod vámi.