Řecko a řecká kultura Kypru

Řecko (řecky Ελλάδα), plným názvem Řecká republika (řecky Ελληνική Δημοκρατία), je stát ležící v jižní Evropě – na jihu Balkánského poloostrova. Místo s bohatou a dlouhou historií, ukrývající tajemství lidské moudrosti a krásy, jež je spojeno s mnoha mytologickými bájemi a mýty, představuje kolébku západní kultury. Rozmanitá krajina, v níž horské masivy s řekami přechází v pobřeží s nádhernými plážemi, a třpytící se moře vás okouzlí stejně jako upřímnost a pohostinnost místních obyvatel. Řecko je nejen kolébkou evropské civilizace, ale také kolébkou indoevropských jazyků. Řečtina má totiž suverénně nejdelší zdokumentovanou historii svého vývoje z celé jazykové rodiny. Její první použití bylo zaznamenáno již v době před 3 000 lety. Řecká alfabeta se ale nevyužívá jenom v Řecku, často se s jejími znaky můžete setkat třeba v naší fyzice a matematice. Proto neváhejte a využijte v Řecku jedinečnou možnost, naučit se alespoň základům tohoto krásného jazyka. Řecko nabízí návštěvníkům nespočetné množství antických památek. Mezi nejnavštěvovanější místa patří hlavní město Athény, především Akropolis s významnými chrámy, kde je Pantheon zasvěcený patronce města bohyni Athéně, Erechteion s krásnými sochami žen v průčelí. Pod Akropolí se nachází Dionýsovo divadlo i Panathénský stadion a mnohé další.


Kypr (řecky Κύπρος, Kýpros, turecky Kıbrıs), plným názvem Kyperská republika (řecky Κυπριακή Δημοκρατία, Kypriakī́ Dīmokratía, turecky Kıbrıs Cumhuriyeti), je eurasijský ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře, východně od Řecka, jižně od Turecka, západně od Sýrie a severně od Egypta. Jde o třetí největší a nejlidnatější ostrov ve Středozemním moři a významnou turistickou destinaci. Kultura Kypru má mimořádně hluboké kořeny, neboť Kypr byl součástí antické řecké civilizace. K prvním spisovatelům patří Stasínos z Kypru, snad Homérův zeť (dle Pindara), který měl napsat v 6. století př. n. l. sbírku Kyprie pojednávající, stejně jako Iliada, o trojské válce. Kypr byl přijat do organizace UNESCO 14. srpna 1975. Světové dědictví zahrnuje tři zdejší kulturní památky – archeologickou lokalitu Choirokoitia, malované kostely v pohoří Troodos a město Pafos. Kypr je v létě oblíbenou plážovou destinací ostatních evropských zemí, ale je zde mnohem více než jen pláže. Kypr s nádherným pobřežím, horami, vinařstvími, starobylými památkami a dvěma odlišnými kulturami na jednom ostrově je ideálním místem pro letní dovolenou.


konzultace a spolupráce

Marios Christou 

(hudebník, pedagog) 

- na oblast především hudby a kyperského umění, zakladatel a organizátor největšího festivalu byzantské hudby v ČR - Archaion KallosPhDr. Konstantinos Tsivos, Ph.D. 

(Ústav řeckých a latinských studií) 

se specializuje na současné řecké dějiny, řeckou komunitu v ČR a na reálie Řecka a Kypru. V rámci své výzkumné činnosti se věnuje občanské válce v Řecku a příchodu řeckých emigrantů do Československa. Působí v Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Mgr. Nicole Votavová Sumelidisová, Ph.D. 

(Ústav klasických studií MUNI Brno)

pedagožka a také předsedkyně České společnosti novořeckých studií a členka redakční rady časopisu Neograeca Bohemica