Novinky, akce, události ...

Neskutečně důstojné zakončení letošní série výstav Kulturního dědictví UNESCO v Dolních Dunajovicích - u příležitosti otevření Parku Karl Rennera. A za účasti mnoha osobností obcí, měst, krajů i obou zemí - včele s oběma prezidenty ČR a Rakouska (V. Klaus a H. Fischer). Výstava potrvá do konce února 2023.

Vyškov 1805

29.11.2022

V rámci tradiční vyškovské akce VYŠKOV 1805 (připomínka napoleónského tažení a bitvy) se uskutečnila i vernisáž výstavy Slavní "čeští" Rakušané. Součástí komponovaného programu slavností byla i krátké zahájení výstavy za účasti zástupců vedení města Vyškov, Kulturního domu Vyškov a organizátorů.

V rámci tradičního zahájení Adventu v Bystřici nad Pernštejnem proběhne i bohatý "polský" program, který nabídne dvě velké putovní panelové výstavy Kulturní dědictví UNESCO Polsko a Česká stopa - polská. Obě výstavy budou ve veřejném prostoru (náměstí a VOŠ a ZOŠ). Bonusem bude i muzicírování pravé goralské muziky Bukóń v rámci programu bystřického...

Program derniéry výstavy Česká stopa - maďarská v knihovně na Smíchově bude mít dvě části. Od 18.00 proběhne beseda a setkání s významnými osobnostmi včele s českým velvyslancem v Budapešti. Od 19.00 pak proběhne v blízké vinárně U Lachtana neformální setkání s maďarskou skupinu Huzavóno a ukázkou tance páru maďarské skupiny Nyitnikék

Pokračování prezentace projektu v Praze - na Smíchově. Tentokrát ve spolupráci s místní pobočkou Městské knihovny Praha. V překrásných prostorech Smíchovské knihovny bude instalována výstava Česká stopa - Maďarsko a to od 2. do 25. listopadu. V pátek 25. listopadu bude slavnostní derniéra, která bude spojena s instalací i výstavy Kulturní dědictví...

Slavnostní zahájení rozsáhlého měsíce Česko-švédských dnů v Říčanech proběhlo v úterý 11. října od 18.00 zahájením všech švédských výstav i komponovaným program a setkání s Blankou Karlsson.

Skvělý koncert unikátního hudebního souboru Zelowské zvonky proběhl v sobotu 8. října v evangelickém kostele v Lysé nad Labem a zakončil tak i úspěšné Polské dny a všechny polské výstavy. Na druhý den se výstavy přesunuly do Kutné Hory a v neděli dopoledne opět v evangelickém kostele proběhl koncert Zelowských zvonků.

Druhý říjnový týden patřil oslavám 75. výročí nederlandistiky na Moravě - především v Brně a Olomouci. Součástí oslav byla i prezentace výstavy Kulturní dědictví UNESCO Nizozemska, která měla svoji derniéru v Brně a vernisáž v Olomouci na UJEP a v rámci mezinárodní konference a setkání nederlandistů.