Východní Afrika

Burundi, Džibutsko, Etiopie, Keňa, Komory, Rwanda, Seychely, Somálsko, Tanzanie, Uganda

Pojmem Východní Afrika se často označuje Keňa, Tanzanie a Uganda, ale z geografického a geopolitického pohledu také zahrnuje země: - Džibutsko, Eritrea, Etiopie, Somálsko (někdy považováno za severovýchodní Afriku – toto území se označuje jako Africký roh) + Mosambik, Malawi a Madagaskar (často bráno jako jižní Afrika), Súdán a Jižní Súdán (někdy zařazováno do severní nebo severovýchodní Afriky) a ostrovy Komory, Mauritius a Seychely. Východoafrické společenství (EAC) tvoří obchodní blok spojující Keňu, Ugandu a Tanzanii, Burundi a Rwandu. Klíčové určení zemí Geograficky je východní Afrika jedna z nejčlenitějších oblastí. Z části leží na největším africkém poloostrovu – Somálském. Přírodní síly zde vytvořily takové divy jako je Velká příkopová propadlina, Kilimandžáro a Mount Kenya, dva nejvyšší vrcholy v Africe. Nachází se zde i největší Africké jezero Ukurewe, dále jezero Turkana. Z Etiopské vysočiny a Viktoriina jezera se tu stéká Nil. Unikátní geografie a vhodnost pro zemědělství učinily z východní Afriky cíl evropských průzkumníků a kolonizace v 19. století. Dnes je pro země jako Keňa, Tanzanie a Uganda nejdůležitější součástí ekonomiky turismus.

program


harmonogram 

2024

KVĚTEN - PROSINEC

tradiční místa projektu (Brno, Ostrava, Hradec, Praha, Teplice, Hodonín, Uherský Brod, Sušice, Kutná Hora, ….) a města spojená s místem narození významných osobností nebo ZOO (Dvorec + Dvůr Králové), ale i aktivitami Centra Narovinu (Havířov, Trutnov, Litomyšl, Kroměříž, …)konzultace a spolupráce

Pavel Mikeš

 diplomat, spisovatel, překladatel … 

V letech 1979–1984 studoval afrikanistiku a orientalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté působil v Orientálním ústavu v Praze. Od roku 1999 pracuje jako diplomat na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a pro Evropskou unii. Současně přednáší pro různé africké a evropské instituce. Zabývá se otázkami bezpečnosti a soužití růz­ných kultur a politickou a ekonomickou integrací afrického kontinentu. Autorovy knižní publikace: Čas je dar Afriky (společně s Hynkem Adámkem, 2000), Etiopské bajky a pohádky (2003), Hanzelka a Zikmund. Fotografie z Etiopie (editor, 2007), Somálská přísloví (2011). Také bývalý úspěšný velvyslanec ČR v Etiopii.