Země Východní Afriky

Džibutsko

Džibutsko je malý stát ležící ve východní Africe, záliv nabízí množství pláží s možností potápění ke korálovým ostrovům nebo možnosti půjčení člunu. Většinu území však pokrývá nehostinná poušť, zajímavostí jsou solná jezera Abbé na jihu, která jsou proslulá horkými prameny a plameňáky. Největšími městy jsou Djibouti a Tadjoura.

Eritrea

Eritrea je malá země ležící na pobřeží Rudého moře, patřící k nejmladším africkým státům - plnou nezávislost na Etiopii získala až v roce 1993. Sousedí s Džibutskem, Súdánem a Etiopií. K území Eritrei patří také Dahlacké souostroví proslulé svými neporušenými korálovými útesy, které skýtají jedinečnou scenérii pro koupání, potápěná a šnorchlování. Obyvatelstvo této turisty ještě nedotčené a neprobádané země tvoří přibližně z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové.

Etiopie

V Africe naleznete nejen úchvatné přírodní scenérie a divokou zvěř, Afrika je i kolébkou naší civilizace a kultury. Právě taková je i Etiopie. Její historie sahá až do doby před více než třemi miliony let, kdy se zde procházeli jedni z našich prvních předků. Unikátní jsou chrámy vytesané ve skále a mnoho dalších památek, které zde zanechaly předchozí civilizace. Z přírodních krás se můžete nechat okouzlit štíty Simenských hor, jednou z nejvyšších hor Afriky Ras Dašen, ale i nejhlubším místem na světě, jakým je do žhava rozpálená fascinující proláklina Danakil s prskajícími fumaroly a téměř měsíční krajinou. Etiopie má však ještě jeden unikát. Je jen málo míst na světě, kde se čas zastavil. Na jihu Etiopie tomu tak ještě je. Žijí zde unikátní kmeny s vlastními zvyky, celními právy, starobylými řemesly a ohromujícím počtem 85 jazyků s více než 200 dialekty.

Keňa

Na rozdíl od jiných míst je Keňa esencí rozmanitosti. Právě zde naleznete ty nejlepší a nejzachovalejší národní parky plné divoké a ohrožené zvěře, i jedny z nejkrásnějších pláží Indického oceánu. Je zde zavedenou turistickou infrastrukturu a jedny z nejpřátelštějších lidí na světě, nejdelší puklinu v zemském plášti plnou jezer, květy zářící všemi barvami i suchem sužované keře, savany a pouště i tropické deštné pralesy. Pouze zde můžete vyšplhat na druhou nejvyšší hory Afriky, proletět se balonem nad milióny migrujících kopytníků nebo se svézt na velbloudovi. V 56 národních parcích a rezervacích ukrývá Keňa některé z nejstarších zástupců divokého života na zemi. Planiny a lesy Keni poskytují útočiště posledním velkým, volně žijícím šelmám, největším stádům slonů, ohroženým bílým i černým nosorožcům a několika endemitům, kteří se nikde jinde nevyskytují.

Komory

souostroví ztracené v nekonečných šíravách Indického oceánu při pobřeží Afriky je skutečným tropickým rájem. Komory nabízí bělostný písek, mihotavě smaragdové odlesky mořské hladiny a temné obrysy zářivě barevných korálových útesů pod hladinou. Na ostrovech Komory vše navozuje dojem přeludu. Také dějiny ostrovů Komory vypadají jak kouzelná pohádka: princové, piráti, sultáni, minarety, mešity, paláce. Komory - to je směs přistěhovalců z Arábie, Afriky, Evropy a Madagaskaru, která zde vytvořila unikátní kolorit, který nemá na světě obdoby.

Madagaskar

Ostrov Madagaskar se oddělil od Afriky před 160 milióny lety, zachoval si krásnou krajinu, velkou biologickou diversitu. Od hlubokých kaňonů Isalo, po skalní útvary Tsingy de Bemaraha, vysoké pohoří Andringitra, lemury aye-aye, fossa, krásné baobaby, bohaté a rozmanité kulturní tradice. V dnešní době jsou přírodní památky na Madagaskaru velmi ohroženy - hlavně zemědělstvím a pytlačením. Velká péče je věnována výchově mládeže, aby si uvědomila důležitost přírodního bohatství. O parky a jejich ochranu se stará PNM-ANGAP a snaží se vybudovat i infrastrukturu pro turisty ve spolupráci s místními komunitami. Madagaskar se vyznačuje hlavně svou nádhernou flórou, faunou - lemuři, plazi, ptáci... Z osmi druhů baobabů na světě je 6 druhů endemických na Madagaskaru.

Mauricius

Díky slavné poštovní známce se o tento malý ostrov sopečného původu začal zajímat celý svět. Mauricius se vyznačuje romantickým pobřežím pokrytým bílým pískem, průzračnými modrými lagunami s nádherně teplou vodou, stylovými hotely, vynikající kuchyní a vřelými úsměvy místních obyvatel. Na původně neosídleném ostrově, který dnes čítá více než milion obyvatel, se postupně vystřídali Portugalci, Holanďané, Francouzi a Angličané.

Mosambik

Mosambik leží v jihovýchodní Africe a sousedí s Tanzanií, Malawi, Zambii, Zimbabwe, Svazijskem, Jihoafrickou republikou a Indickým oceánem. Mosambik byl objeven portugalským mořeplavcem Vasco de Gamou v roce 1498. Od Portugalska se Mosambik oddělil a získal tak nezávislost v roce 1975. Mosambik má tropické podnebí a dvě roční období - vlhké období od října do března a suché období od dubna do září.

Seychely

Seychely tvoří asi sto nádherných ostrovů a atolů v modrozelených vodách Indického oceánu. Příjemné podnebí, panenská příroda a pohádkové pláže s bílým a zlatým pískem jsou důvodem toho, že se oblast stala oblíbeným cílem turistů z celého světa. Korálové útesy poskytují skvělé podmínky k potápění a pozorování podmořského světa. Dlouhá staletí izolovaný kus pevniny byl objeven teprve v 18. století francouzskými mořeplavci, kteří dali základy dnešní podobě a kultuře země. Dnes již samostatný stát je vyhledáván cestovateli pro své naprosto úchvatné zátoky, ty nabídnou klid a jedinečná panoramata s azurovým mořem a žulovými útesy.

Somálsko

Somálsko přes svoji strategicky výhodnou polohu, na spojnici Evropy a Asie, patří k nejchudším a nejméně rozvinutým zemím na světě. Leží ve východním cípu Afriky a jeho břehy jsou omývány Indickým oceánem. Od Arabského poloostrova je odděleno Adenským zálivem. Obyvatelstvo je černé pleti a vyznává mohamedánské náboženství.

Súdán

Súdán je největší zemí afrického kontinentu. V povědomí lidí je v současnosti spojen hlavně s bídou a drastickými událostmi z Darfúru. Tato země ale nabízí mnoho nádherných míst, jejichž dějiny psali faraónové Núbie v době starověké Kúše. Ruiny starověkých pyramid v Meroe nebo třeba po staletí významný přístav Vádí Halfa. Je zde fascinující poušť i archeologické památky.

Tanzanie

Tanzánie – to jsou širé pláně národního parku Serengeti se stády pakoňů, antilop, zeber, s plížícími se hyenami a lvy. Zasněžený vrcholek Kilimandžára, travnatá savana, volné rozložité koruny akácií. Místa, která by poznali i naši nejdávnější předci z Olduvaiské rokle. Povrch země tvoří převážně náhorní plošiny, nížiny podél pobřeží a hory na jihu a severu, kde je nejvyšší horou celé Afriky Kilimandžáro (5895 m n. m.). Tato hora je obklopena třemi největšími jezery na kontinentu. Viktoriino jezero – druhé největší sladkovodní jezero na světě, jezero Tanganjika – druhé nejhlubší na světě – a jezero Malawi. Četné zastoupení zde mají i národní parky, mezi které můžeme uvést Národní park Serengeti, Národní park Kitulo a Národní park Rubondo Island, ve kterých jsou v bohaté fauně zastoupeny všechny východoafrické druhy zvířat a nejčastějším rostlinstvem jsou savany, horské stepi a místy tropické lesy.

Uganda

Hlavním důvodem proč Ugandu navštívit jsou, stejně jako například ve Rwandě, volně žijící horské gorily a šimpanzi. Uganda Vám však může nabídnout mnohem více. Nachází se zde mnoho národních parků, v čele s Bwindi nebo Ruwenzori, kde se nacházejí již zmíněné gorily. Naleznete zde například také kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě, který je součástí národního parku Queen Elizabeth. V národních parcích, kde žije polovina populace vzácných horských goril, v mokřadech hnízdí přes 1000 druhů ptáků, v horách vládne věčný sníh … Winston Churchill nazval Ugandu "Perlou Afriky" a i o 100 let později si země tuto přezdívku zaslouží.