Země Východní Afriky

Burundi

Burundi, plným názvem Burundská republika, je stát ve střední Africe. Burundi hraničí na severu s Rwandou, na západě s Demokratickou republikou Kongo a na východě a jihu s Tanzanií. Na jihozápadu země se rozkládá jezero Tanganika, kde se na severním břehu nachází hlavní město Gitega. Nejzajímavější místa jsou Parc national de la Rurubu a Parc national de la Kibira a okolí města Rutana s úchvatnými vodopády. Burundi se řadí mezi nejchudší země světa, na území se pěstuje převážně pšenice, kukuřice, sorgo, batáty, maniok, čaj a káva, která je hlavním vývozním artiklem.

Džibutsko

Džibutsko je malý stát ležící ve východní Africe, záliv nabízí množství pláží s možností potápění ke korálovým ostrovům nebo možnosti půjčení člunu. Většinu území však pokrývá nehostinná poušť, zajímavostí jsou solná jezera Abbé na jihu, která jsou proslulá horkými prameny a plameňáky. Největšími městy jsou Djibouti a Tadjoura.

Eritrea

Eritrea je malá země ležící na pobřeží Rudého moře, patřící k nejmladším africkým státům - plnou nezávislost na Etiopii získala až v roce 1993. Sousedí s Džibutskem, Súdánem a Etiopií. K území Eritrei patří také Dahlacké souostroví proslulé svými neporušenými korálovými útesy, které skýtají jedinečnou scenérii pro koupání, potápěná a šnorchlování. Obyvatelstvo této turisty ještě nedotčené a neprobádané země tvoří přibližně z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové.

Etiopie

V Africe naleznete nejen úchvatné přírodní scenérie a divokou zvěř, Afrika je i kolébkou naší civilizace a kultury. Právě taková je i Etiopie. Její historie sahá až do doby před více než třemi miliony let, kdy se zde procházeli jedni z našich prvních předků. Unikátní jsou chrámy vytesané ve skále a mnoho dalších památek, které zde zanechaly předchozí civilizace. Z přírodních krás se můžete nechat okouzlit štíty Simenských hor, jednou z nejvyšších hor Afriky Ras Dašen, ale i nejhlubším místem na světě, jakým je do žhava rozpálená fascinující proláklina Danakil s prskajícími fumaroly a téměř měsíční krajinou. Etiopie má však ještě jeden unikát. Je jen málo míst na světě, kde se čas zastavil. Na jihu Etiopie tomu tak ještě je. Žijí zde unikátní kmeny s vlastními zvyky, celními právy, starobylými řemesly a ohromujícím počtem 85 jazyků s více než 200 dialekty.

Keňa

Na rozdíl od jiných míst je Keňa esencí rozmanitosti. Právě zde naleznete ty nejlepší a nejzachovalejší národní parky plné divoké a ohrožené zvěře, i jedny z nejkrásnějších pláží Indického oceánu. Je zde zavedenou turistickou infrastrukturu a jedny z nejpřátelštějších lidí na světě, nejdelší puklinu v zemském plášti plnou jezer, květy zářící všemi barvami i suchem sužované keře, savany a pouště i tropické deštné pralesy. Pouze zde můžete vyšplhat na druhou nejvyšší hory Afriky, proletět se balonem nad milióny migrujících kopytníků nebo se svézt na velbloudovi. V 56 národních parcích a rezervacích ukrývá Keňa některé z nejstarších zástupců divokého života na zemi. Planiny a lesy Keni poskytují útočiště posledním velkým, volně žijícím šelmám, největším stádům slonů, ohroženým bílým i černým nosorožcům a několika endemitům, kteří se nikde jinde nevyskytují.

Komory

souostroví ztracené v nekonečných šíravách Indického oceánu při pobřeží Afriky je skutečným tropickým rájem. Komory nabízí bělostný písek, mihotavě smaragdové odlesky mořské hladiny a temné obrysy zářivě barevných korálových útesů pod hladinou. Na ostrovech Komory vše navozuje dojem přeludu. Také dějiny ostrovů Komory vypadají jak kouzelná pohádka: princové, piráti, sultáni, minarety, mešity, paláce. Komory - to je směs přistěhovalců z Arábie, Afriky, Evropy a Madagaskaru, která zde vytvořila unikátní kolorit, který nemá na světě obdoby.

Mosambik

Mosambik leží v jihovýchodní Africe a sousedí s Tanzanií, Malawi, Zambii, Zimbabwe, Svazijskem, Jihoafrickou republikou a Indickým oceánem. Mosambik byl objeven portugalským mořeplavcem Vasco de Gamou v roce 1498. Od Portugalska se Mosambik oddělil a získal tak nezávislost v roce 1975. Mosambik má tropické podnebí a dvě roční období - vlhké období od října do března a suché období od dubna do září.

Seychely

Seychely tvoří asi sto nádherných ostrovů a atolů v modrozelených vodách Indického oceánu. Příjemné podnebí, panenská příroda a pohádkové pláže s bílým a zlatým pískem jsou důvodem toho, že se oblast stala oblíbeným cílem turistů z celého světa. Korálové útesy poskytují skvělé podmínky k potápění a pozorování podmořského světa. Dlouhá staletí izolovaný kus pevniny byl objeven teprve v 18. století francouzskými mořeplavci, kteří dali základy dnešní podobě a kultuře země. Dnes již samostatný stát je vyhledáván cestovateli pro své naprosto úchvatné zátoky, ty nabídnou klid a jedinečná panoramata s azurovým mořem a žulovými útesy.

Somálsko

Somálsko přes svoji strategicky výhodnou polohu, na spojnici Evropy a Asie, patří k nejchudším a nejméně rozvinutým zemím na světě. Leží ve východním cípu Afriky a jeho břehy jsou omývány Indickým oceánem. Od Arabského poloostrova je odděleno Adenským zálivem. Obyvatelstvo je černé pleti a vyznává mohamedánské náboženství.

Tanzanie

Tanzánie – to jsou širé pláně národního parku Serengeti se stády pakoňů, antilop, zeber, s plížícími se hyenami a lvy. Zasněžený vrcholek Kilimandžára, travnatá savana, volné rozložité koruny akácií. Místa, která by poznali i naši nejdávnější předci z Olduvaiské rokle. Povrch země tvoří převážně náhorní plošiny, nížiny podél pobřeží a hory na jihu a severu, kde je nejvyšší horou celé Afriky Kilimandžáro (5895 m n. m.). Tato hora je obklopena třemi největšími jezery na kontinentu. Viktoriino jezero – druhé největší sladkovodní jezero na světě, jezero Tanganjika – druhé nejhlubší na světě – a jezero Malawi. Četné zastoupení zde mají i národní parky, mezi které můžeme uvést Národní park Serengeti, Národní park Kitulo a Národní park Rubondo Island, ve kterých jsou v bohaté fauně zastoupeny všechny východoafrické druhy zvířat a nejčastějším rostlinstvem jsou savany, horské stepi a místy tropické lesy.

Uganda

Hlavním důvodem proč Ugandu navštívit jsou, stejně jako například ve Rwandě, volně žijící horské gorily a šimpanzi. Uganda Vám však může nabídnout mnohem více. Nachází se zde mnoho národních parků, v čele s Bwindi nebo Ruwenzori, kde se nacházejí již zmíněné gorily. Naleznete zde například také kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě, který je součástí národního parku Queen Elizabeth. V národních parcích, kde žije polovina populace vzácných horských goril, v mokřadech hnízdí přes 1000 druhů ptáků, v horách vládne věčný sníh … Winston Churchill nazval Ugandu "Perlou Afriky" a i o 100 let později si země tuto přezdívku zaslouží.