Amélie Tokarská

polská harfenistka a pedagožka žijící v ČR

Amelia Tokarska (1995) je absolventkou Královské konzervatoři v Bruselu ve třídě prof. Jany Bouškové, pokračovala ve studiu na Akademii múzických umění v Praze, kde v roce 2020 získala magisterský titul s vyznamenáním. Na harfu začala hrát v sedmi letech v rodném městě Bielsko-Biala (Polsko) v harfové třídě prof. Ewy Jaślar-Walickiej, kde v roce 2014 prospěla s vyznamenáním. Vzdělání si rozšiřuje také účastí v programu Akademie komorní hudby pod vedením Tomáše Jamníka. V současnosti působí jako sóloharfistka Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. 

Amelia byla vybrána, jako jedna z 24 mladých harfistů z celého světa, do programu Focus on Youth, v jehož rámci se zúčastnila XII. Světového kongresu harfistů v Sydney. Byla také pozvána k vystoupení na XIV. Světovém harfovém kongresu v Cardiffu v roce 2022. Za své umělecké úspěchy získala Amelia stipendium Ministra kultury a národního dědictví, Visegrádské stipendium, stipendium Soroptimist International, stipendium z Národního fondu pro děti a stipendium od města Bielsko-Biała v oblasti kultury a umění. ​

Amelia je laureátkou četných státních a mezinárodních soutěží, např. 2. cena na Mezinárodní harfové soutěži Karla Patrase v Praze, vítězství v interpretační soutěži Jeunesse Musicales (sólový koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava), laureátka Mezinárodní soutěže duet s harfou v Těšíně, 3. cena na XIV. Mezinárodní hudební soutěži Juliusza Zarębskiego, Cena ředitele Centra uměleckého vzdělávání ve Varšavě, 2. cena na Soutěži hudební interpretace v Przemyślu, 3. cena v 6. Mezinárodní soutěži současné hudby pro děti a mládež "Srebrna Szybka", laureátka Mezinárodní soutěže komorních souborů v Jaworze.