Slavnostní zahájení výstav Kulturní dědictví UNESCO Brazílie

01.07.2023

V sobotu 1. července od 18.00 proběhne v Kasárnách Karlín v Praze slavnostní zahájení tradičního festivalu portugalského jazyka LUSÓFONA 2023 (1. - 2. 7. 2023) a v jeho rámci i vernisáž dvou putovních výstav Kulturní dědictví UNESCO Brazílie a Česko-brazilská stopa. Vznik obou výstav finančně podpořilo Velvyslanectví Brazilské federativní republiky v Praze.

Lusófona 2023

Festival organizovaný Portugalským centrem v Praze Camões, I.P. a spolkem Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalsko-jazyčných kultur a veřejností v Praze. Připraven je bohatý kulturní program – filmové promítání, tematické výstavy, workshopy portugalských i brazilských tanců, čtenářský klub a program pro děti. V průběhu festivalu budete v rámci lusófonniho trhu moci ochutnat portugalské vino a další delikatesy z lusófonniho zemi. Diváky tradičně čeká grilování, v Portugalsku populární sardinky a pravé brazilské churrasco.

Kulturní dědictví UNESCO Brazílie

Součástí slavnostního zahájení bude i vernisáž obou brazilských putovních výstav. První z nich nabídne všechny brazilské položky světových seznamů UNESCO a připomene i letošní světové výročí UNESCO brazilského romantického básníka, dramatika, etnografa, právníka a lingvisty Antônia Gonçalves Diase (1823 – 1864). Druhá výstava Česko-brazilské stopy pak představí významné osobnosti i instituce historie vzájemných vztahů, spolupráce i kořenů (např. J. A. Baťa, V. Frič, S. Fritz, K. Kalašová, J. Trachta, J. Kubitschek, O. Niemayer, P. Coelho, ale i již tradiční domácí festivaly Brasil Fest Brno, Lusófona a Kino Brasil v Bio Oko v Praze). Součástí vernisáže bude i komentovaná prohlídka garanta výstavy pana Petra Polakoviče – ředitele Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově.

Výstavy se představí i v Uherském Hradišti, Brně i v Bio Oko v Praze

Obě brazilské výstavy jsou putovní a v průběhu roku se představí v dalších městech ČR. Významné budou především akce v Uherském Hradišti, kde ve středu 2. srpna od 19:00 proběhne derniéra výstav s přednáškou o nejslavnějším rodákovi J. A. Baťovi a s koncertem Brazilského tria. O den později ve čtvrtek 3. srpna od 19:00 proběhne vernisáž výstav a koncert Brazilského tria u příležitosti zahájení největší domácí "brazilské" akce Brasil Fest Brno. Na podzim se výstavy objeví i v Bio Oko v Praze v rámci tradičního filmového festivalu Kino Brasil.