Montenegro - krajina pro romantiky

fotografie Josefa France

je název autorské fotografické výstavy Josefa France, zakládajícího člena Spolku prostějovských fotografů, člena Svazu českých fotografů, České federace fotografického umění, Českého klubu cestovatelů i rakouského Alpenvereinu. Autor působí i jako nezávislý publicista a outdoorový fotograf a s jeho cestopisy a fotografiemi se setkáváme v pravidelné nedělní rubrice na našich stránkách.

A jak prezentuje autor svoji výstavu fotografií?

Černá Hora - Montenegro, jak také Černohorci svoji zem nazývají, je sice rozlohou malým státečkem na jihozápadě Balkánského poloostrova, avšak tím, co návštěvníkům nabízí, patří k nezapomenutelným místům. Nádherně členitá krajina s mnoha zajímavými prvky, zákoutími i zátišími, malebné horské louky, plné nepřeberného množství květů i dřevěné salaše s pohostinnými obyvateli; divoká zvěř, kterou je možno místy spatřit, tyrkysové vody horských řek, protékajících mohutnými dlouhými kaňony - to vše vytváří skutečný obraz této svobodné balkánské zemičky. Tady si duše i oko romantika a fotografa přijdou na své... Již při své první výpravě do Černé Hory s manželkou a kamarády v roce 2008 jsme byli natolik uchváceni kouzlem této země, že již při odjezdu nám bylo jasné, že se sem musíme znovu vrátit.

A tak v červnu 2010 směřujeme nejprve znovu do městečka Žabljak, jež se stalo naším východiskem k výletům do pohoří Durmitor, abychom se později přesunuli podél hlubokého kaňonu řeky Tary do městečka Plav, na břehu stejnojmenného jezera. Odtud se pak vydáváme na výšlapy do rozlehlého divokého pohoří Prokletije, ležícího na hranicích s Albánií. K názvu hor - Prokleté, však po jejich návštěvě musíme přidat jiná označení - malebné, kouzelné, divoké, uchvacující...

Uvedená fotografická výstava je mozaikou krás černohorské krajiny a přírody, které jsem se snažil při našich putováních přes hledáček svého fotoaparátu "fotograficky uchopit" a ukázat ostatním. Už dnes je však zcela jisté, že i druhá návštěva této malebné balkánské zemičky nebyla určitě poslední.


Josef Franc

*  1960 Prostějov. Je zakládající člen Spolku prostějovských fotografů Prostějov a absolvent Středního fotografického učiliště Praha. Má také členství v mnoha dalších svazech - ve Svazu českých fotografů, v České federaci fotografického umění, v Klubu islandských fanatiků, v Českém klubu cestovatelů a v rakouského horského spolku Alpenvereinu OEAV ... V minulosti navštěvoval mnoho zemí světa, ale v posledních třech letech se soustředí na Srbsko . Více na www.kaiser-foto.cz