EtnoRom

první autentický romský hlas ze středovýchodní Evropy

Soubor EtnoRom založili v roce 2005 Jozsef Balog a Agnes Kunstlerová, bývalí sólisté světoznámé maďarské cikánské folkové skupiny Kalyi Jag. Členové jsou virtuózové cikánské hudby, kteří vyrostli na zpěvu a hře a procestovali celý svět od Japonska po Spojené státy. Jejich hudba překonala hranice: byla celosvětově oslavována jako "první autentický romský hlas" ze středovýchodní Evropy.

Po dvaceti letech putování po světě je založení skupiny EtnoRom rozcestníkem na hudební křižovatce života Józsefa Baloga a Ágnes Künstler, kde se tradiční, drsné cikánské melodie a rytmy rozbíhají do magického cikánského jazzu a swingu s explodující energií. Kromě toho, že je József Balog zakladatelem, autorem písní a sólovým zpěvákem skupiny EtnoRom, je v Maďarsku považován za "krále romských balad", protože emoce, vášeň a bolest cikánského srdce přenáší se zvláštní citlivostí, jedinečným hlasem a hudebním stylem.

Za své hudební úspěchy byl József Balog nominován na "velvyslance cikánské hudby" Řádem blahoslaveného Ceferina. Spoluzakladatelka EtnoRomu Ágnes Künstler (autorka písní, sólová zpěvačka) v sobě spojuje dávnou sílu, hrdost a něhu cikánské ženy, když svým fascinujícím "tanečním hlasem" vypráví příběhy, které lidi odvádějí daleko od reality, do světa plného extrémních emocí.

Se svým prvním albem "Rományi Luma - Gipsy World" (vydaným v roce 2006 u Fonó Records v Budapešti). Od svého založení v roce 2005 EtnoRom dvakrát získal "Cenu za nejlepší profesionální výkon" na budapešťském festivalu Fringe (z více než 400 koncertů a vystoupení), vystoupil na prestižním festivalu Budapešťské jaro a propálil pódia mnoha hudebních festivalů v Maďarsku, Rakousku, Itálii, Německu, Finsku, Norsku, Polsku, České republice, Estonsku, na Ukrajině, ve Francii, Holandsku, Španělsku a ve Spojených státech.

Koncerty EtnoRomu přenášejí publikum do světa opravdových pocitů s neustálou emoční pulzací, na jejímž konci je očištěná duše a zjištění, že bez ohledu na to, odkud jsme nebo jakým jazykem mluvíme, máme všichni stejný rytmus - rytmus srdce.